ETH yorum ve akıllı sözleşmeler

21. yüzyılda ayırıcı özellik görevi gören talimatlarla otomatikleştirilmiş bir sistem hayal edin. Son teknolojik trendlerle birlikte, dünya hemen hemen her şeyin otomatik olduğu bir yere doğru yöneliyor; finanstan ticarete ve diğer önemli endüstrilere kadar durum bu yönde değişmektedir. Blockchain teknolojisi, aracıların işletmelerdeki rolünü ortadan kaldırmak için geliştirilen ve merkezi olmayan bir sistemi ifade ediyor. Sonuç olarak, bu teknolojiyi işletmelere dahil etme girişimi Akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini sağlamıştır. Akıllı sözleşme, “eğer öyleyse, o zaman” koşulunda ve otomatik işlemlerle çalışan bir programdır. 

Akıllı Sözleşme/Smart Contract Nedir?

Akıllı bir sözleşme, bir sözleşmenin koşullarını dijital açıdan uygun hale getirmek, doğrulamak ve uygulamak için geliştirilmiş güvenli bir yöntem olarak tanımlanabilir. Akıllı sözleşmeler, bir sözleşmede geçen şartları programlayıp müdahale olmaksızın sözleşmelerin kendi kendine (otonom) gerçekleşmesini sağlamaktadır. Böyle bir sistemde sözleşmelerde belirtilen şartların sağlanması ile gerekli süreçler ve işlemler kendiliğinden gerçekleşir ve sözleşmeler başarıyla gerçekleştirilmiş olur. Yeni nesil akıllı sözleşmeler, güvenlik düzeylerini yükseltmeyi ve sözleşmelerle ile ilgili maliyetleri azaltmayı amaçlamaktadır. Farklı kripto para birimleri farklı akıllı sözleşmelerin oluşmasını sağlamıştır. Akıllı sözleşmeler, üçüncü taraflar olmadan güvenilir işlemlerin gerçekleştirilmesine izin verir. Bu işlemler eş zamanlı olarak izlenebilir ve genellikle geri döndürülemez. Standart bir akıllı sözleşmede, sözleşme kodu, yüklü paranın sözleşmeden çıkartılabileceği kuralları ve koşullar tanımlanır. Akıllı sözleşmelerin kullanımının zamanla kripto para ve finansal işlemlerin çok ötesinde olacağı öngörülmektedir. Akıllı sözleşmeler, daha iyi bir iş süreci otomasyonu ve sözleşmenin tarafları için daha iyi bir işlem şeffaflığı ile birlikte daha garantili bir süreç sunar.

Ethereum’da Akıllı Sözleşme nasıl çalışır?

Ethereum akıllı sözleşmelerinin çalışma mantığına gelmeden önce, tüm kripto para birimlerinin akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini desteklemediğini bilmenizi isteriz. Ancak çok yönlü bir kripto para birimi olan Ethereum, akıllı bir sözleşmeler ile etkin bir şekilde çalışır. Ayrıca, Ethereum sadece bir para birimi değildir; diğer blockchain uygulamalarının , üzerine inşa edilmesine izin veren bir platformdur. 

Ethereum blok zinciri üzerinde bir akıllı sözleşme geliştirirken, yazılımcılar kodlanmış kuralları “Solidarity” adlı yerel Ethereum dili ile yazıyor. Bu sözleşmeler belirli bir endüstriye özgü değildir , değişim ve para transferi gibi farklı herhangi bir amaç için de kullanılabilir. Kurallar tamamlandığında, akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için kullanılan bir derleyici olan “Ethereum Virtual” makinesine yüklenir. Yüklenen bu kod, Ethereum blok zinciri içindeki tüm düğümlerle iletilir, bu nedenle sistemde yapılacak herhangi bir etkinlik, koşulların karşılanıp karşılanmadığını not etmek için kodlanmış kurallara tabidir. Bu sözleşme Ether tarafından yürütülür ve sözleşme süreci tamamlanıp sözleşmenin amacı yerine getirildikten sonra, Ether uygun şekilde dağıtılır.

Gold and silver round container | Pikrepo

Ethereum Smart Contract’ın Özellikleri 

       ●    Otomatik  çalıştırma özeliği mevcuttur,

       ●    Kararlı ve güçlü sisteme sahiptir,

       ●    Ucuz olmasına rağmen sunduğu etkin hizmet sunar ,

       ●    Üçüncü taraflar bulunmuyor.

Ethereum Smart Contract’ın güncel kullanımları

ETH yorum Gayrimenkul Piyasası: Ethereum Akıllı Sözleşmeleri, gayrimenkul endüstrilerini zamanla işlevli hale getirecek gibi görünüyor. Bu teknoloji sayesinde, mülkler satılabilir, sözleşmeler imzalanabilir ve diğer gerekli belgeler bir seferde halledilebilir. Sistem kendi kendini yürütür ve birkaç dakika içinde tarafınıza bağlı olarak mülkünüzü satmış  satın almış olursunuz.

ETH yorum Fikri Mülkiyet hakkı: Bu dünyamızda, fikri mülkiyet hırsızlığı, bir bireye veya gruba ait fikir ve önerileri ihlal ederek sürekli artmaktadır. Bununla birlikte, akıllı sözleşme ile, erişilebilirliği ve sahipliği güvenli bir şekilde kontrol etmek için yaratıcılığınızı ve fikirlerinizi blok zincirine dahil edebilirsiniz. Ethereum akıllı sözleşme ile, üçüncü taraf komisyonları olmadan Ether ile telif ücreti ödenebilir.