Bitcoin Alım Satımını Anlamak

Bitcoin alım satımı için kullanılan platformlar, aynı gerekliliklere sahip satıcı ve alıcılar arayan platformlardır. Bu, yatırımcıların piyasa emri ya da sınırlı emir vermek vasıtasıyla bitcoin almak mı yoksa satmak mı istediklerine karar verebildikleri, geleneksel borsa sistemine benzer şekilde çalışır.

Piyasa emri vermeyi seçtiğinizde, alım satım platformuna sahip olduğunuz kripto paraları takas etme yetkisi vermiş olursunuz. Online pazarda bitcoin’leriniz için mevcut fiyatları araştırmaya başlar. Ancak sınırlı emir vermeyi seçerseniz, platform size talep ettiğiniz tutara eşit veya bu tutarı aşan olası takas işlemleri için mevcut fiyatları sunacaktır. Bu durum her zaman bitcoin satmak mı yoksa almak mı istediğinize bağlıdır.

Bitcoin alım satım platformlarında işlem yapabilmek için gerçekleştirmeniz gereken pek çok adım bulunmaktadır. Önce bu platforma kayıt olmanız gereklidir. Ardından size bir dizi onay işlemi sunulacaktır. Bu işlemler kimliğinizin gerçek olduğundan emin olmak için gerçekleştirilmektedir. Kimlik doğrulama işlemleri başarıyla gerçekleştirildikten sonra hesap açmanız gerekmektedir. Bu özellikle bitcoin satın almadan önce hesabına para göndermek isteyen kullanıcılar düşünerek yapılmıştır. Tokens.net bitcoin yorum okuyun.

Farklı Bitcoin alım satım platformları bulunmaktadır. Bu platformların her biri para yatırırken kullanabileceğiniz farklı ödeme yöntemleri sunmaktadır. Bu yöntemler arasında hediye kartları, posta havalesi, ödeme emri, banka veya kredi kartı, banka havalesi ve hatta telehavale bulunmaktadır. Öte yandan eğer hesabınızdan belirli bir miktarda para çekmek isterseniz, PayPal transferi, banka transferi, nakit ödeme, çek, kredi kartı transferi veya havale gibi çeşitli para çekme yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Merkezsizleştirilmiş Bitcoin Alım Satımı

Bitcoin with stock price candlestick chart | Lone Bitcoin on… | Flickr

Merkezsizleştirilmiş bitcoin alım satım platformları dediğimizde, merkezi bir otoritenin yardımı olmadan bir kişi tarafından kontrol edilen platformlardan bahsediyoruz. Bu tür platformlar eşten eşe para takasını mümkün kılmaktadır. Bu işlemlerinizi gerçekleştirmek için herhangi bir otoritenin yardımına ihtiyaç olmadığı anlamına gelir. 

Merkezsizleştirilmiş Bitcoin alım satım platformlarını kullanmanın pek çok avantajı bulunmakta. Kullanıcıların fark edeceği ilk avantajlardan biri bu tür alım satım platformlarının farklı dijital para birimleri içindeki merkezsizleştirilmiş yapılar için uygun olduğu. Bir başka avantaj da şu: Eğer bir kullanıcı başka bir kullanıcının hesabına doğrudan para göndermek isterse, varlıkların önce platforma transfer edilmesi gerekmemekte. Bu da hacker’ların yol açabileceği hırsızlık ve dolandırıcılıkların ortadan kalktığı anlamına geliyor. Son avantaj da merkezsizleştirilmiş alım satım platformlarının fiyat manipülasyonu gibi hileli eylemlere daha az meyilli olması.

Bitcoin alım satım platformları, bu kripto para biriminin bu kadar popüler olmasının en önemli faktörlerinden biri.